FAQ
Nejčastěji kladené otázky
Špinění neberte jako začátek menstruace. Za první den menstruace považujte první den silného menstruačního krvácení, pokud začne menstruace po 20. hodině večerní, berte za první den menstruace následující den.
Injekce se začínají aplikovat nejčastěji 2. případně 3. den cyklu (což je 2. nebo 3. den menstruačního krvácení). V případě jiného typu protokolu (tzv. dlouhý protokol) máte zahájení aplikace přesně vyznačeno ve svém rozpisu, který jste obdržela na naší klinice.
Stimulační léky s nutností ředění tzn. obsahující samotný prášek a ředící vodu (Menopur, Fostimon, Merional, Bravelle) je možné uchovávat na suchém místě při pokojové teplotě, stejně se uchovává i Orgalutran a Cetrotide. V chladničce se doporučují uchovávat léky aplikované pomocí stimulačního peraGonal a Puregon (2-8 °C). Dále je třeba uchovávat v chladničce lék na indukci ovulace Pregnyl, druhý lék používaný na indukci ovulace Ovitrelle je možné uchovávat při pokojové teplotě do 25 °C.
Se stimulačními léky můžete bez problémů cestovat i léky s nutností uchovávat v chladničce Vám vydrží při pokojové teplotě, a to po dobu nepřesahující 3 měsíce (Puregon) a 1 měsíc (Gonal). Nikdy nenechávejte léky v automobilu.
Nejdůležitější je pravidelná aplikace léků přibližně ve stejnou hodinu každý den. Je na Vás, zda si zvolíte ranní či večerní hodinu.
V případě rozbití ampulky, vylití jejího obsahu, či zda si nejste jista správnou aplikací, zavolejte prosím na naši horkou linku. Lékař Vám poradí jak postupovat. Je nezbytné zachovat kontinuitu aplikací.
Každé pero má rezervu danou výrobcem v rozmezí kolem 75 - 100 jednotek, proto je v naprostém pořádku, když Vám v peru něco zůstane. Tuto „rezervu“ můžete použít v pokračování stimulace.
První ultrazvukové vyšetření se provádí nejčastěji 6. - 7.den stimulace, další UZ vyšetření je obvykle za 2 - 3 dny poté. Na první vyšetření se telefonicky objednejte nejbližší pracovní den (8 - 15 hod) po zahájení stimulace. Provádí-li se UZ vyšetření v místě Vašeho bydliště, oznamte emailem zahájení stimulace a datum kontroly Vašemu ošetřujícímu lékaři na naší klinice.
V případě, že jste mladší než 40 let, není anesteziologem vyžadováno interní předoperační vyšetření, a proto není potřeba brát ani žádné odběry. V den odběru vajíček bude Vám i Vašemu partnerovi odebrána krev na vyšetření některých předepsaných infekcí. Toto vyšetření je nezbytné, předepsané zákonem.
Hodina aplikace Pregnylu je zásadní pro časování odběru vajíček (odběr by měl proběhnout 35 – 37 hodin po aplikaci Pregnylu), proto se ji prosím pokuste dodržet co nepřesněji. V případě, že zapomenete Pregnyl aplikovat, zavolejte prosím na naši nonstop linku a domluvte se sloužícím lékařem na dalším postupu.Bezhlavé dodatečné aplikování Pregnylu může přinést komplikaci s časovým naplánováním odběru. V případě, že Pregnyl neaplikujete vůbec nebo špatně, při odběru nebude získáno žádné (!) vajíčko.
Do kožní řasy na břiše, stejně tak jako jste aplikovala stimulační injekce FSH. Intramuskulární aplikace, tak jak je napsáno v návodu je zbytečně bolestivá a nepřináší lepší efekt na dozrání vajíček.
Doporučujeme 2 dny pohlavní abstinence, zejména proto, aby byl dostatečný objem ejakulátu pro zpracování laboratoři. Na druhou stranu není potřeba dlouhodobé abstinence, protože to může mít negativní vliv na morfologii a pohyblivost spermií.
Na kvalitě spermií se podílí všechny vlivy, se kterými byl muž v kontaktu poslední 3 měsíce před odběrem. Proto není potřeba žádný speciální režim v krátké době před odběrem ejakulátu.
K odběru vajíček přijděte na lačno (od půlnoci nejíst, nepít a nekouřit), s partnerem, s sebou si vezměte delší triko nebo noční košili, přezůvky a intimní vložku – po odběru můžete slabě krvácet.
Samotný zákrok probíhá v celkové anestézii, není potřeba se ho obávat. Délka výkonu závisí na počtu vajíček a obvykle nepřesahuje 10 minut. Bolestivost po zákroku je vnímána individuálně a lze ji tlumit analgetiky. Za cca 2 hodiny po zákroku budete lékařem propuštěna domů. Po anestézii nesmíte řídit.
Po odběru vajíček, při konzultaci s lékařem, budou definitivně upřesněny všechny procedury, které budou ve Vašem případě provedeny a celý plán si společně odsouhlasíte. Zároveň Vám lékař sdělí předběžnou částku, kterou budete platit. Konečná částka by se od této předběžné neměla již zásadně lišit. Platit po punkci budete v případě, že budete mít plánované genetické testování nebo nebudete mít čerstvý transfer.
Darování vajíček je oboustranně anonymní.
Výběr dárkyně probíhá s dostatečným předstihem s cílem dosáhnout co největší shody fenotypem páru. Na naší klinice využíváme pouze vajíčka od mladých zdravých dárkyň – žen do 32 let. Aby bylo možné zařadit dárkyni do programu, musí splňovat přísná kritéria.
Vaše foto není k výběru dárkyně nezbytně nutné.
Vhodná dárkyně je vybrána 6 týdnů před odběrem oocytů.
Informace o dárkyni (jako je věk a krevní skupina) získáte 2 až 3 týdny před odběrem oocytů.
Vhodná dárkyně musí mít negativní výsledky na pohlavně přenosné choroby, dále je vyšetřen karyotyp, spinální muskulární atrofie, cystická fibróza a dědičná hluchota.
Léčbu lze provést do 49. narozenin pacientky.
U žen nad 45 let věku doporučujeme mamografické vyšetření a doporučení gynekologa, že je možno otěhotnět.
Od Vás i Vašeho partnera testy STD (testy na sexuálně přenosné choroby) ne starší 6 měsíců.
Od Vašeho partnera výsledky vyšetření spermiogramu.
Špinění neberte jako začátek menstruace. Za první den menstruace považujte první den silného menstruačního krvácení, pokud začne menstruace po 20. hodině večerní, berte za první den menstruace následující den.
Doporučujeme 2 dny pohlavní abstinence, zejména proto, aby byl dostatečný objem ejakulátu pro zpracování laboratoři. Na druhou stranu není potřeba dlouhodobé abstinence, protože to může mít negativní vliv na morfologii a pohyblivost spermií.
Na kvalitě spermií se podílí všechny vlivy, se kterými byl muž v kontaktu poslední 3 měsíce před odběrem. Proto není potřeba žádný speciální režim v krátké době před odběrem ejakulátu.
Slabé krvácení nebo špinění po odběru vajíček je časté. Je způsobeno průnikem jehly přes pochvu při punkci vaječníků. Pokud je krvácení silné nebo přetrvává i druhý den volejte naši horkou linku a lékař Vám poradí jak postupovat.
V den punkce i následující den můžete cítit mírnou bolest v podbřišku. Je to způsobeno zvětšením vaječníků stimulačními léky. Zhoršující se bolesti druhý nebo třetí den po punkci mohou ukazovat na rozvoj hyperstimulace a proto raději volejte naši horkou linku. Lékařem Vám bude velmi pravděpodobně doporučena osobní návštěva kliniky.
Plán užívání léků dostanete včas od své koordinátorky nebo lékaře. Většinou se skládá z progesteronu a estrogenů na podporu děložní sliznice. Užívání dalších léků je vždy jen po poradě s lékařem.
Den embryotransferu plánuje lékař ve spolupráci s embryologem a pacientkou. Transfer se provádí 3. nebo 5. den po odběru vajíček nebo punkce dárkyně. O datu a času embryotransferu Vás bude informovat koordinátorka.
Vysoká úspěšnost léčby nám umožňuje zavádět jedno, embryo. Nadbytečná kvalitní embrya doporučujeme zmrazit.
Kvalitu embryí lze hodnotit od druhého dne jejich vývoje. Dvoudenní embryo by mělo mít nejlépe 3-4 buňky. Třídenní embryo pak 6-8 buněk. Čtvrtý den vývoje se embryo stává morulou a její kvalita se hodnotí velmi těžce. 5. den vývoje se embryo stává blastocystou více informací »
S sebou přineste všechny podepsané souhlasy s léčbou, které jste obdrželi e-mailem. Pokud si přejete nadbytečná embrya zmrazit, pak také podepsaný souhlas s mražením embryí.
Na embryotransfer není nutné mít extrémně naplněný močový měchýř. Doporučujeme jen nechodit těsně před embryotransferem na záchod měchýř vyprázdnit. Středně naplněný močový měchýř napomáhá napřímení dělohy a tím usnadňuje zavedení embryí do dělohy.
Embryotransfer trvá obvykle 3 - 5 minut. Po transferu zůstanete ležet na transferovém sále ještě asi 10 - 15minut. Poté můžete odejít domů.
Přítomnost partnera při embryotransferu je samozřejmostí (pokud si nepřejete jinak).
IVF s vlastními vajíčky: s předběžnou cenou za léčbu budete seznámeni ještě před zahájením stimulace. V den odběru vajíček budete lékařem znovu informováni o navrhovaných procedurách a jejich ceně. Konečná platba bude pak provedena v den čerstvého embryotransferu. Na klinice je možné platit hotově nebo platební kartou (v CZK a EUR). V případě, že čerstvý embryotransfer nebude součástí naplánované léčby (např. při plánovaném PGT, nebo z jiných důvodů…) bude třeba uhradit zálohu na léčbu již v den odběru vajíček. Faktura se zbývající částkou Vám bude zaslána e-mailem do týdne po zamražení embryí. Její splatnost je 1 týden.
IVF s darovanými vajíčky: pacientka platí zálohu 2500 EUR v den potvrzení termínu odběru vajíček dárkyně.
Po embryotransferu není nutný naprostý klid. Doporučujeme běžný denní režim s omezením stresujících faktorů, jako jsou fyzicky náročné sporty nebo těžká manuální práce. Není nutná pracovní neschopnost.
Po embryotransferu není omezena možnost cestování. Obvykle pacientky v den přenosu embryí, nejpozději následující den, cestují domů všemi dopravními prostředky.
Embrya se do sliznice děložní uhnizďují (nidují) obvykle 6-8 den po oplození, tedy v následujících 24-48 hodinách po embryotransferu.
Po embryotransferu se může objevit lehké zašpinění, které by nemělo přervávat déle než 1 den. Je způsobeno drobným poraněním děložního čípku při transferu. Na výsledky léčby toto špinění nemá žádný vliv. Silné nebo delší krvácení konzultujete s lékařem.
Pokračujte v užívání všech léků, které jste užívala před embryotransferem - vždy se jedná minimálně o progesteron. Pokud jste před transferem užívala i Estrimax, Anopyrin nebo jiné léky, pokračujte v jejich užívání i nadále.
Pokud progesteron polykáte, začněte jej zavádět do pochvy (ve stejné dávce) dvakrát denně (ráno a večer). Pokud jej zavádíte, lze přejít na progesteronový gel (Crinone).
Těhotenský test si proveďteza dva týdny po embryotransferu, přesné datum máte uvedeno v závěrečné zprávě.
V případě negativního testu z moči můžete pro jistotu podstoupit těhotenský test z krve. Potvrdí-li se negativita testu, vysaďte všechny léky užívané v souvislosti s léčbou zde.
Pokračujte v užívání všech léků. Jedná-li se o test z moči, je možno potvrdit výsledek krevním testem, není to však nezbytně nutné. Následně se objednejte k ultrazvukové kontrole za 14 dní po pozitivním testu.
Nevysazujte žádné léky, je vhodné dodržovat klidový režim. Dávku progesteronu si navyšte o dvě tablety v poledne. V případě, že špiníte před termínem provedení těhotenského testu, vyčkejte a proveďte ho ve stanoveném termínu. V případě již potvrzené pozitivity testu se objednejte na kontrolní odběr krve s třídenním odstupem.
Ultrazvukové vyšetření má význam provést nejdříve za 3 - 4 týdny po embryotransferu.
Délka těhotenství (počet týdnů a dnů kolik jste těhotná) se v přirozeném cyklu nepočítá dle data, kdy došlo k oplození vajíčka, ale vždy dle prvního dne posledních měsíčků. Tento postup je zachovám i u cyklů asistované reprodukce, přestože zde přesně víme, kdy k oplození došlo. Pro výpočet přibližné délky Vašeho těhotenství použijte den embryotransferu jako den 19. To znamená, že v den transferu jste již těhotná 2 týdny a 5 dní.
Všechny léky užívejte beze změny (pokud Vám lékař již před transferem neřekl jinak) až do prvního vyšetření ultrazvukem, který si naplánujte za 14dní od pozitivního těhotenského testu.
Doporučujeme užívat všechny léky beze změny až do konce 8. týdne těhotenství. Samozřejmě, že každá pacientka užívá jiné léky a jejich vysazení je vždy individuální. V souhrnu lze říci, že imunosupresiva lze vysadit po ultrazvukovém prokázání srdeční akce u plodu. Dávku estrogenů a progesteronu lze po dosažení 8. týdne snížit na polovinu a za 7 dní léčbu definitivně ukončit. Přesné časování vysazení léků po úspěšném cyklu IVF vždy konzultujte se svým lékařem.
Všechny testy z moči nejsou stejně citlivé, prosím opakujte pokud možno jiný močový test za 2 dny, a pokud bude stále negativní a začnete krvácet, byla Vaše léčba neúspěšná. Pokud vyjde test negativní a nekrvácíte, nebo jen slabě špiníte, je nutné provést těhotenský test z krve.
Na zhodnocení Vaší neúspěšné léčby a stanovení další léčebné strategie se objednejte k lékaři, který Vám vytvářel plán Vaší léčby do 10 -14 dnů. Objednat se můžete e-mailem nebo telefonicky.
Pokud máte opakovaně negativní těhotenský test, můžete všechny léky vysadit najednou. Jedinou výjimkou je užívání imunosupresivních léků v dávce nad 10 mg (2tbl) denně. O tom, jak je postupně vysazovat se poraďte s lékařem, který Vám je předepsal.
Pokud máte z předchozího cyklu s darovanými vajíčky u nás zmražena embrya, lze kryoembryotransfer naplánovat již v následujícím cyklu. Pokud jste potřebovala novou léčbu s darovanými oocyty, lze ji provést s časovým odstupem 3-4 měsíců. O postupu se poraďte se svým lékařem.