Založení rodiny po čtyřicítce
S rostoucím věkem (ženy i muže) šance na spontánní otěhotnění a porod zdravého dítěte výrazně klesá. V Reprofitu jsme si toho vědomi a umíme vám pomoci. Do léčebných programů zařazujeme postupy, které mohou vaše šance na založení rodiny výrazně zvýšit.

Jak klesá plodnost po čtyřicítce?
S rostoucím věkem se přirozená plodnost snižuje. Po čtyřicítce se šance na spontánní otěhotnění v jednom cyklu pohybuje kolem 5 %, a po 45. roce dokonce klesá pod 1 %. Hlavní příčinou je pokles kvality a množství vajíček. Ve 40 letech se původní zásoba 2 milionů vajíček snižuje zhruba na 5.000. I přes tyto faktory existují metody, které mohou výrazně zvýšit šanci na úspěšné početí a narození zdravého dítěte.
Co může zvýšit vaše šance na založení rodiny

Kvalita vlastních vajíček s věkem klesá
Po 37. roce prudce klesá množství i kvalita vajíček, a po 45. roce je šance na otěhotnění s vlastním vajíčkem jen kolem 1 %.
IVF s darovanými vajíčky
Právě kvůli klesající kvalitě a množství vajíček po 37. roce doporučujeme zvážit volbu darovaných vajíček.
Váš věk v tomto případě nemá vliv na úspěšné otěhotnění, jelikož stáří dělohy nehraje až tak významnou roli. V Reprofitu pracujeme s širokou databází anonymních, mladých a zdravých dárkyní z České/Slovenské republiky (tj. darovaná vajíčka nepocházejí od žen léčících se s neplodností).
Přečtěte si více o IVF s darovanými vajíčky, nebo nás kontaktuje a domluvte si nezávaznou a bezplatnou konzultaci s lékařem.

Výběr nejkvalitnějších spermií
S přibývajícím věkem se snižuje kvalita spermií, což může ovlivnit úspěšnost oplodnění. Při oplození vajíčka spermií s poškozenou DNA může dojít k zastavení vývoje embrya nebo ke vzniku genetických defektů a následnému potratu. Na rozdíl od žen, které se rodí s pevně daným počtem vajíček, se u mužů spermie obnovují přibližně každé 3 měsíce. Nicméně s věkem se zvyšuje počet případů, kdy mají muži pomalé či méně kvalitní spermie s nižší schopností oplodnění vajíčka. Současně roste přítomnost různých abnormalit, které mohou být jak genetického původu, tak získané v průběhu života. Kvalita spermií po 40. roce věku klesá, což může mít dopad na úspěšnost početí.
Proto nabízíme důkladné vyšetření spermií v souladu s doporučením Světové zdravotnické organizace (WHO) a využíváme moderní metody, které nám pomáhají vybrat ty nejkvalitnější spermie k oplodnění vajíčka.
Microfluidic Sperm Sorting (MFSS) – metoda využívající mikrofluidní technologie k oddělení spermií s nejlepším pohybem a strukturální integritou od těch s poškozenou DNA. Tento proces napodobuje přirozené prostředí ženského reprodukčního systému a zvyšuje šanci na úspěšné oplodnění vajíčka.
PICSI (Preselected Intracytoplasmatic Sperm Injection) – technika, která vybírá spermie na základě jejich schopnosti vázat se na hyaluronan, látku přirozeně přítomnou v okolí vajíčka. Spermie s touto vlastností jsou zralé a geneticky kvalitní, což zvyšuje pravděpodobnost zdravého vývoje embrya.
Vyšší stupeň poškození DNA spermií může být také příčinou takzvané nevysvětlitelné neplodnosti u mužů s normálním spermiogramem. Díky specializovaným metodám výběru spermií můžeme nejen zvýšit šanci na zdravý vývoj embrya, ale také výrazně zlepšit celkovou úspěšnost léčby neplodnosti.

Vytvoření co nejlepších podmínek pro vývoj embrya
Po oplodnění umísťujeme embrya do speciálního inkubátoru v naší laboratoři. Jejich vývoj bedlivě sledují naši zkušení embryologové. Standardně probíhá kontrola tak, že je na krátký čas vyjmou z inkubátoru a prohlédnou pod mikroskopem.
Pokud chcete zajistit svým embryím co nejlepší podmínky pro jejich vývoj, volte moderní inkubátory s Time-Lapse. Umožňují nepřetržité sledování vývoje embryí bez nutnosti jejich vyjmutí. Díky tomu není embryo vystaveno vnějším vlivům a mechanické manipulaci. Inkubátor EmbryoScope+ je zároveň vybaven umělou inteligencí, která pomáhá embryologům při rozhodování o výběru nejvhodnějšího embrya k zavedení do dělohy či zamrazení pro případné budoucí použití.

Embryoscope+ s Time-Lapse
Výběr co nejlepšího embrya
Kvalita vajíčka je jedním z důležitých faktorů, který určuje kvalitu embrya. Ve věku 40 let má žena přibližně 40 % geneticky normálních vajíček, o čtyři roky později již pouze 10-20 %.
K výběru co nejlepšího embrya nám pomáhá tzv. prodloužená kultivace, kterou u nás v Reprofitu považujeme za standard. Embryo transferujeme až 5. den po oplodnění, tj. ve stádiu tzv. blastocysty, protože tohoto stádia dosáhne pouze životaschopné embryo.
Kvalita vajíček má však výrazný vliv na kvalitu embryí. Bohužel u starších vajíček významně roste riziko vzniku chromozomálních vad embrya, které se objeví až v průběhu jeho vývoje. Tyto chromozomální vady ovšem nejsou z vnějšího pozorovaní patrné. Proto doporučujeme provést i tzv. preimplantační genetické testování aneuploidií PGT-A, která umožňuje odhalit případné chromozomální vady embrya ještě před jeho přenosem do dělohy. Vybraná embrya mají výrazně vyšší šanci na uhnízdění se v děloze a zdravý vývoj. Díky využití PGT-A se navíc výrazně zkracuje doba vedoucí k úspěšnému otěhotnění.

Podpora uhnízdění embrya v děloze
Po přenosu embrya do dělohy následuje fáze jeho uhnízdění. Bohužel však existuje řada faktorů, proč se ani kvalitnímu embryu uhnízdění nemusí podařit. Jedním z nich je porucha komunikace mezi embryem a děložní sliznicí. A právě zde může EmbryoGlue pomoci, jelikož napomáhá správné komunikaci mezi tkání embrya a sliznicí dělohy a zvyšuje tak embryu šanci se po transferu udržet.

Kolik stojí metody zvyšující šanci na úspěch?
Cena léčby neplodnosti se liší v závislosti na zvolené metodě a individuálních potřebách pacientky. Některé základní diagnostické a léčebné výkony mohou být hrazeny zdravotní pojišťovnou, zatímco specializované metody, jako je preimplantační genetické testování (PGT-A) nebo výběr spermií pomocí MFSS a PICSI, jsou dostupné za přímou úhradu.
Využívání nejmodernějších vědeckých poznatků
Naše oddělení vědy a výzkumu se dlouhodobě podílí na řadě výzkumů týkajících se vývoje vajíček a embryí ve spolupráci s renomovanými českými i zahraničními institucemi. Výsledky jejich výzkumu byly publikovány např. v prestižním vědeckém časopise Nature Communication. Tyto poznatky pak převádíme do naší klinické praxe.
Díky spolupráci s vědeckým oddělením můžete využívat tyto dvě metody:
- stimulace pohybu (motility) spermií – vhodná např. pro vzorky po chirurgickém odběru spermií;
- vyšetření zralosti vajíček pomocí polarizační mikroskopie (pomáhá nám důkladněji posoudit zralost vajíčka a v některých případech i optimalizovat vhodný čas pro oplození).
Sledujeme světové trendy ve výzkumu v oblasti asistované reprodukce. V současné době se vyšší pozornost věnuje těmto 2 postupům (vzhledem k nejednoznačným výsledkům různých studií se zatím označují za experimentální a v klinické praxi se u nás neprovádí):
- omlazení vajíček, které je založené na přenosu mitochondrií, cytoplasmy nebo jader z jednoho vajíčka do druhého;
- zlepšení životaschopnosti a šance na implantaci embrya využitím obohacených kultivačních médií.
Každý rok pomáháme k početí stále rostoucímu počtu párů
Na Reprofit se můžete spolehnout. Od roku 2006 jsme pomohli na svět přes 27.000 dětí. Pomůžeme i vám na vaší cestě za vytouženým miminkem. Udělejte první krok a kontaktujte nás.
7407
léčebných cyklů na klinice REPROFIT
954
cyklů s použitím darovaných vajíček
1922
cyklů s použitím vlastních vajíček
3879
pacientů