Léčba s vlastními vajíčky (IVF)

IN VITRO FERTILIZACE (IVF) zahrnuje soubor léčebných postupů, při kterých jsou zárodečné buňky ženy (vajíčka) oplozeny spermiemi partnera nebo dárce mimo tělo ženy – mimotělní oplození. Tato léčba patří mezi základní metody umělého oplodnění.

None

Komu je určena léčba IVF

  • Párům, které se několik let snaží otěhotnět a není nalezena příčina neplodnosti
  • Ženám se zjištěnou neprůchodností vejcovodů.
  • Ženám s diagnostikovanou endometriózou.
  • Ženám, které mají problémy s uvolňováním vajíčka (ovulací) a u kterých nebylo úspěšné užívání antiestrogenů.
  • Párům se závažným mužským faktorem sterility.
  • Párům s imunologickým faktorem neplodnosti.

Kontaktujte nás

Telefonicky nebo online

První návštěva nebo online konzultace

Stimulační protokol a léky

12 – 14 dní

Odběr oocytů + oplodnění

Kultivace embryí

5 – 6 dní

Embryo transfer

Běžný denní režim

12 dní

Pozitivní těhotenský test

Proces IVF

Proces IVF začíná hormonální stimulací ženy, která je nutná k získání většího počtu vajíček, než při pravidelném ovulačním cyklu. Průběh stimulace je sledován lékařem pomocí ultrazvuku. Zralá vajíčka jsou odebrána punkcí folikulů v celkové anestezii pod ultrazvukovou kontrolou. V den odběru vajíček probíhá také odběr spermatu partnera. Získaná vajíčka jsou následně oplozena spermiemi a vzniklá embrya jsou dále uchovávána (kultivována) mimo tělo ženy. Po několika dnech kultivace se nejlepší embryo přenese do dělohy ženy – embryotransfer. Zbylá kvalitní embrya lze zmrazit a uchovat pro další léčbu.

V prvním cyklu IVF otěhotní 40–50 % žen v závislosti na jejich věku. S věkem nad 40 let úspěšnost této metody klesá.

Jen to, co opravdu potřebujete, abyste otěhotněla

Na základě příčiny neplodnosti lékař stanoví optimální postup léčby. U většiny párů mohou pomoci velmi jednoduché léčebné metody. Využíváme nejlepší techniky a vždy postupujeme od nejméně náročné léčby po standardní léčebné protokoly.

IVF s minimální stimulací

Při použití této metody je získáno menší množství vajíček, než při klasickém IVF. Při tomto typu stimulace se užívají antiestrogeny nebo se aplikují injekční preparáty ve velmi nízké dávce, proto je tato léčba pro ženu šetrnější.
V praxi je nejčastěji minimální stimulace využívaná při opakovaném selhání stimulace gonadotropiny v programu IVF nebo pokud byla předchozí stimulace komplikovaná ovariálním hyperstimulačním syndromem.

IVF v nativním cyklu

IVF bez hormonální stimulace ženy, kdy je cílem získat alespoň jedno spontánně vzniklé embryo. Sledujeme pouze přirozený růst folikulu (vajíčka) na vaječníku. Při jeho dostatečné velikosti provedeme punkci – odběr vajíčka. Vajíčko se oplodní spermiemi partnera/dárce a vzniklé embryo se po několikadenní kultivaci zavede do dělohy.
Tato metoda má relativně nízkou úspěšnost právě proto, že získáme pouze jedno vajíčko. Na druhou stranu je vhodná pro ženy vyššího věku s nízkou zásobou vajíček nebo pro ženy, který si nepřejí hormonální stimulaci.

Stimulace dlouhým protokolem s GnRH analogy

Dlouhý protokol byl zlatý standard stimulace v programu umělého oplodnění využívající kombinaci dvou druhů léků. Na začátku stimulace je aplikován lék sloužící k utlumení funkce vaječníků a následně je přidán lék, který vaječníky stimuluje. Tato metoda vykazuje velmi dobrou úspěšnost se ziskem dostatečného počtu vajíček. Bývá však častěji komplikována rozvojem ovariálního hyperstimulačního syndromu. Úspěšnost léčby je okolo 40% těhotenství na embryotransfer. Protokol je vhodný pro mladé ženy s dobrou rezervou vajíček. Není vhodný pro ženy se syndromem polycystických vaječníků (PCOS) ani pro ženy vyššího věku.

Stimulační protokol s antagonisty GnRH

Tento stimulační protokol je v současné době nejpoužívanějším stimulačním protokolem, má nižší spotřebu stimulačních hormonů a léčba trvá kratší dobu než u protokolu dlouhého. Rovněž využívá kombinace dvou druhů léků. Zisk vajíček bývá dostatečný. Úspěšnost léčby je 40% těhotenství na embryotransfer. Je zejména vhodný pro ženy s PCOS, starší ženy a pro ty, kde stimulace dlouhým protokolem nebyla úspěšná.

Jak probíhá stimulace vaječníků?

Pro úspěch léčby metodou umělého oplození je nutno získat kvalitní vajíčka. Čím více kvalitních vajíček máme, tím vyšší je pravděpodobnost zisku kvalitních embryí k embryotransferu. S počtem odebraných vajíček roste však i riziko rozvoje komplikací - může dojít ke vzniku ovariálního hyperstimulačního syndromu (OHSS).

Na počet uvolněných vajíček má vliv především věk pacientky, stav jejich vaječníků (ovariální rezerva) a typ stimulačního protokolu. Správná a kontrolovaná stimulace vede k růstu a vyzrávání přiměřeného počtu folikulů a zisku dostatečného počtu vajíček. Je proto nezbytně nutné užívat všechny léky dle léčebného plánu.

Jak se užívají léky na stimulaci?

U každé ženy je postup individuální. Hormonální léky užívá žena dle předem připraveného plánu vytvořeného lékařem. 6. nebo 7. den stimulace se provádí ultrazvukové vyšetření, při kterém se kontroluje počet a velikost jednotlivých folikulů. Na základě tohoto vyšetření se pak, je-li to třeba, zvýší nebo sníží stimulační dávka hormonů. Následně 2 dny (resp. 34–36 hodin) před plánovaným odběrem vajíček si žena aplikuje injekci hCG (Pregnyl), sloužící k dozrání vajíček.

OHSS - Hyperstimulační syndrom

Jde o reakci vaječníků na hormonální stimulaci. OHSS je provázen bolestmi v podbřišku, nevolností, přítomností volné tekutiny v dutině břišní, zvětšením vaječníků. Závažnější formy OHSS provázené poruchou vnitřního prostředí, poruchou srážlivosti krve jsou v dnešní době velmi vzácné.

Prevence OHSS zahrnuje pečlivé monitorování hormonálních hladin během stimulace, pravidelnou ultrazvukovou kontrolu vaječníků a individuální úpravu dávkování hormonálních preparátů určených ke stimulaci.

Jak probíhá odběr vajíček?

Odběr vajíček probíhá za 34–36 hodin po aplikaci hCG (Pregnyl) pod ultrazvukovou kontrolou v celkové anestezii. Každé získané vajíčko je po kontrole pod mikroskopem vloženo do speciální kultivační misky a umístěno do inkubátoru.
V den odběru přijde žena ráno v předem stanovený čas (nenalíčená a bez cenností). Od půlnoci je nutné nic nejíst, nepít a nekouřit.

Co se děje po odběru vajíček?

Po odběru vajíček zůstává žena na lůžku cca 2 hodiny, mezitím je informována o počtu získaných vajíček a kvalitě spermií (partner odevzdá vzorek spermatu v den odběru vajíček). Po výkonu je možné vystavit pracovní neschopnost.

Po propuštění je nutný doprovod, žena nesmí sama řídit automobil. Po výkonu začíná užívat léky, které jí předepsal lékař. Tyto léky se užívají až do těhotenského testu. V případě těhotenství se s užíváním pokračuje přibližně do 12. týdne těhotenství, pokud lékař neurčí jinak. Pacientky, které berou ještě další léky (např. Estrofem) pokračují v užívání těchto léků nadále dle doporučení lékaře.

Vystavení PN (neschopenky) po punkci

Stačí požádat sestřičku na recepci kliniky a neschopenka Vám bude vystavena.

Hodnocení kvality embryí

Úspěšnost oplození kontroluje embryolog pod mikroskopem za 16 - 18 hodin od oplození. Vzniklá embrya se nazývají pronukleáry. Jejich počet závisí na kvalitě spermií, vajíček a metodě oplození. Hodnotit kvalitu embryí ve stádiu pronukleáru je velmi složité. K hodnocení kvality embryí slouží tzv. prodloužená kultivace. Ve speciálních mediích umožňuje růst embryí do vyšších stadií. Je možno rozpoznat embrya, která se vyvíjí normálně od embryí, která se zpomalují či zastavují ve vývoji a tím vybrat kvalitní embrya pro transfer. Rozhodnutí, který den kultivace je pro embryotransfer nejvhodnější, je závislé na počtu a vývojových stadiích jednotlivých embryí a je plně v rukou embryologa.

Co to je asistovaný hatching?

Speciální laboratorní metoda, která spočívá v narušení ochranné vrstvy embrya, tzv. zony pellucidy. Využívá se zejména u embryí před plánovaným provedením preimplantačního genetického testování (PGT) nebo ve vyjímečných případech na doporučení embryologa. Např. pokud je zona pellucida příliš silná nebo tvrdá. V ostatních případech je provedení této metody zbytečné. Životaschopné embryo si s opuštěním zony pellucidy a následnou nidací poradí samo.

Který den se embryotransfer provádí?

Transfer (přenos) embryí do dělohy se provádí zpravidla 5-6. den po odběru vajíček. Rozhodnutí, který den kultivace je pro embryotransfer nejvhodnější, je závislé na počtu a vývojových stadiích jednotlivých embryí.

Jak embryotransfer probíhá?

Transfer je nebolestivý, provádí se bez celkové anestezie. Podobá se běžnému gynekologickému vyšetření. Lékař zavádí embryo do dělohy pod přímou kontrolou ultrazvuku. Pacientka i její partner mají možnost vidět své embryo na monitoru a následně sledovat jeho přenos do dělohy.

Návrat do běžného denního života po transferu

Po transferu zůstává žena 10 - 15 minut v klidu ležet na sálku, následně jí sestřička připraví požadované recepty a doprovodí ji k uzavření léčby na ekonomické oddělení.

V den transferu a následující dva dny je doporučen klidový režim. Od třetího dne po transferu je možno vrátit se do běžného denního života.

Další možnosti léčby

None

IVF s vlastními vajíčky

Neplodnost trápí velké množství párů. Víme, jak pomoci.

None

IVF s darovanými vajíčky

Na léčbu s darovanými vajíčky se specializujeme od samotného založení kliniky. Díky rozsáhlé databázi dárkyň můžeme vybrat tu nejvhodnější pro vás.

None

IVF s darovanými embryi

Díky propracovanému programu darovaných vajíček, máme jedinečnou možnost nabídnout neplodným párům také léčbu darovanými embryi.

None

První krok k rodičovství z pohodlí domova

Naši lékaři jsou tu pro vás i on-line. Konzultace poskytujeme zdarma, objednáme vás bez čekání a nutnosti předložení žádanky.

Kontaktní formulář

Kontaktní formulář

Prosím vyplňte
Prosím vyplňte
Prosím vyplňte
Prosím vyplňte
Max počet znaků 500

Naše kliniky

None

Reprofit Brno

cs en fr sk de it ro pl hu
Více info
None

Reprofit Ostrava

cs en pl
Více info
None

Reprofit Bratislava

en sk hu
Více info
None

Reprofit Martin

en sk
Více info