UMĚLÉ OPLODNĚNÍ

Nedaří se vám počít dítě přirozenou cestou? Naši lékaři pro vás najdou to nejúčinnější a nejsnadnější řešení, jak dosáhnout vysněného dítěte.

Náhradní (surogátní) mateřství

Na naší klinice provádíme v indikovaných případech léčbu neplodnosti za pomocí náhradních matek. O nutnosti využití náhradní matky rozhoduje výhradně lékař, specializovaný na tuto problematiku.

Obecné informace

 • Pro léčbu musí být přítomen jednoznačný důvod, abychom mohli akceptovat náhradní matku (viz níže - indikace k náhradnímu mateřství) 

 • Počet přenášených embryí do dělohy náhradní matky je limitován pouze na jedno embryo, snažíme se vyhnout vícečetnému těhotenství z důvodu minimalizace rizik pro náhradní matku 

 • Provádíme pouze samotnou léčbu, náhradní matky nezprostředkováváme ani nijak nevstupujeme do vztahu mezi genetickými rodiči a náhradní matkou 

 • Léčba s využitím náhradního mateřství je hrazena z veřejného zdravotního pojištění podle stejných pravidel, která jsou platná v případech běžného IVF 

Využití náhradní matky nijak nezpoplatňujeme. Jedná se o standardní embryotransfer a cena léčby je stejná jako v případě, kdy je příjemkyně embrya žena z neplodného páru.

Indikace k náhradnímu mateřství

 • Vrozená nebo získaná absence dělohy 
 • Poškození dutiny děložní - sy. Ashermann, atrofická sliznice děložní i po opakovaných pokusech o stimulaci estrogeny, špatně zhojená operace dělohy – např. stavy po rozsáhlých enukleacích myomů, děloha s mnohočetnými myomy deformující dutinu děložní, stavy po opakovaných císařských řezech se špatně zhojenou jizvou na děloze 

 • Opakované potrácení po vyloučení, že se nejedná o genetickou příčinu potratů, hematologická a imunologická terapie bez efektu (LWMH, intralipidy, imunomodulační léčba) 

 • Život ohrožující komplikace v předcházející graviditě s rizikem opakování v další graviditě – např. časná těžká preeklampsie a eklampsie, HELLP, trombóza + embolizace do plic 

 • Indikace z jiných oborů – interní indikace, neurologické indikace atd. – vždy bude vyžadováno vyjádření specialisty v daném oboru 

 • Opakované selhání implantace – bude posuzováno individuálně komisí lékařů na naší klinice 

Postup při náhradním mateřství

Pro páry, které jsou indikované k umělému oplodnění pomocí náhradní matky doporučujeme následující postup: 

 1. Kontaktujete náhradní matku a domluvíte se předběžně na podmínkách vaší budoucí spolupráce. 

  Naše klinika provádí pouze samotnou léčbu, náhradní matky nezprostředkováváme ani nijak nevstupujeme do vztahu mezi genetickými rodiči a náhradní matkou. 

 2. Dostavíte se i s náhradní matkou na první konzultaci, kde náš lékař při konzultaci posoudí, jestli je náhradní matka způsobilá k těhotenství, tzn.: 

  - Má už vlastní dítě / děti 
  - Těhotenství a porod proběhl bez komplikací
  - Pokud porod proběhl císařským řezem, tak maximálně jeden a to z důvodu, který se pravděpodobně v dalších graviditách nebude opakovat 
  - Je celkově zdravá, neexistuje ani relativní kontraindikace těhotenství 

  Je vhodné provést také základní vyšetření – toxoplazmóza, zarděnky, cytomegalovirus, hepatitidy, HIV, syfilis, vyšetření štítné žlázy. 
 3. Pokud bude náhradní matka vhodná, následuje konzultace u právníka, se kterým proberete všechny související právní kroky a ujasníte si celou záležitost po právní stránce. 

  Léčba nebude zahájena, pokud neproběhne právní rozbor. 

  Z hlediska právního je vhodnější, aby náhradní matka byla svobodná nebo rozvedená po ochranné lhůtě (v opačném případě bude proces po porodu právně komplikovanější, nicméně i tato varianta je možná). 

 

ZNAJÍ NÁS V 90 ZEMÍCH SVĚTA

Klinika REPROFIT patří v oboru reprodukční medicíny k evropské špičce. Vždy klademe důraz na poskytovanou péči a především váš komfort. Nejlepším hodnocením naší práce jsou proto vzkazy od spokojených rodičů z celého světa.

Běžně komunikujeme v 8 jazycích. Provedeme vás celým léčebným cyklem. Vyřídíme s vámi potřebnou administrativu. Pokud budete chtít, doporučíme ubytování. Vždy vám budeme nablízku a nápomocni.