IUI
Intrauterinní inseminace (IUI) je jednou ze základních metod umělého oplodnění. Je první volbou léčby u párů, kterým se ani po roce pravidelného nechráněného pohlavního styku nepodařilo otěhotnět.Týká se to hlavně párů, u kterých je příčinou nezdarů horší kvalita spermatu partnera či nepravidelná ovulace partnerky. Tento program je vhodný také pro pacientky s imunologickým faktorem neplodnosti.
Princip a základní informace o léčebné metodě IUI
Tato metoda je založena na usnadnění cesty spermií k vajíčku. Spermie se vyhnou nepříznivému vlivu prostředí pochvy a děložního čípku a rovněž se jim zkrátí doba nutná k dosažení vajíčka.
V andrologické laboratoři se při zpracování spermatu partnera nebo dárce získá vzorek s co nejvyšším počtem kvalitních spermií. Následně je adekvátní dávka spermatu aplikována pomocí dlouhého tenkého katetru (o průměru 1,8 mm) přímo do dělohy ženy.
U všech vzorků spermatu je před IUI proveden spermiogram (SPG). Většinou se využívá čerstvě odebraných spermií partnera, ale je možné použít také spermie zamražené, popřípadě spermie dárce. Obvykle se současně přistupuje k hormonální stimulaci partnerky. Cílem stimulace před IUI je dozrání 1 až 2 folikulů. Stimulací se zvyšuje naděje na otěhotnění. Zákrok se podobá klasickému gynekologickému vyšetření. Je naprosto bezbolestný (není zapotřebí ani lokální anestezie) a je rychlý.
Úspěšnost metody
V prvním cyklu léčby metodou IUI otěhotní 5 až 15 % žen. Úspěšnost závisí na věku ženy a s věkem klesá. Po 40. roku věku se již téměř neprovádí. Pokud po třech IUI cyklech nedojde k otěhotnění, doporučí lékař účinnější metodu – in vitro fertilizaci (IVF).
![]() |
Naší snahou je Vaše spokojenost.MUDr. Michael Kozumplík |