Zásahy do lidského genomu - co na to Zuzana Holubcová?

Nedávno se narodila dvojčata, u nichž čínsky vědec upravil gen, který umožňuje vznik viru HIV. Dle vědce by měly být nyní holčičky odolnější vůči nákaze, jež může vést k AIDS. K článku Hospodářských novin přispěla i vedoucí našeho vědeckého týmu Zuzana Holubcová: 

„Nejzávažnější na celé věci je, že vůbec nevíme, co čínští vědci způsobili. Je to hra s ohněm. Víme jen něco málo o myších embryích, ale ta se od lidských v mnoha ohledech liší. A není tedy jasné, co všechno genetická manipulace u člověka způsobí. Ostatně, celé umělé oplodnění vychází z čiré empirie, z metody pokus omyl,“ podotýká šestatřicetiletá vědkyně. Ocenila by, kdyby se aktuální čínský přešlap využil k něčemu pozitivnímu – k vyjasnění pravidel v eticky sporné oblasti výzkumu embryí. „Z čínského případu plyne potřeba embrya více zkoumat. Je to jako s jadernou energií – abychom ji uměli ovládat, musíme jí rozumět. Jedno tabu padlo, nemá smysl se tvářit, že na embrya vůbec nesáhneme. Je nutné pochopit, co se s nimi děje normálně, natož po takovém zásahu,“ popisuje…

Celý článek si můžete přečíst zde.

 

ZNAJÍ NÁS V 90 ZEMÍCH SVĚTA

Klinika REPROFIT patří v oboru reprodukční medicíny k evropské špičce. Vždy klademe důraz na poskytovanou péči a především váš komfort. Nejlepším hodnocením naší práce jsou proto vzkazy od spokojených rodičů z celého světa.

Běžně komunikujeme v 8 jazycích. Provedeme vás celým léčebným cyklem. Vyřídíme s vámi potřebnou administrativu. Pokud budete chtít, doporučíme ubytování. Vždy vám budeme nablízku a nápomocni.