Vyšetřovací metody ženy
Základní otázkou pro lékaře je, zda je žena schopna uvolnit zralé vajíčko a zda je možné spojení tohoto vajíčka se spermií ve vejcovodu ženy.
Základní vyšetření ženy spočívá v provedení transvaginálního ultrazvuku dělohy a vaječníků s ohledem na fázi menstruačního cyklu a následném gynekologickém vyšetření. Ultrazvukové vyšetření umožňuje zjistit velikost a tvar dělohy, přítomnost svalových uzlů (myomů), výšku a kvalitu děložní sliznice. Rovněž poskytuje informace o stavu vaječníků, růstu folikulů a přítomnosti cyst nebo endometriózy.
Vyšetření hladiny hormonů (krevní testy)
Toto vyšetření podává informace o stavu vaječníků a jejich schopnosti tvořit zralá vajíčka.
Vyšetření krve v období 1. - 3. dne menstruace podává informace o stavu vaječníků, jejich schopnosti tvořit zralá vajíčka a možné odpovědi na stimulační léky. Vyšetřují se hladiny folikulostimulačního hormonu (FSH) a luteinizačního hormonu (LH). Lze stanovit i hladinu Anti-Mülleriánského hormonu (AMH), který rovněž informuje o zásobě vajíček. Standardní součástí hormonálního vyšetření je i stanovení hladiny prolaktinu (PRL) a hormonu stimulující štítnou žlázu (TSH).
Normální krevní hladiny hormonů
FSH 1,9 – 12 IU/ml
LH 0.9 – 12 IU/ml
PRL méně než 25 ng/ml
TSH 1,0 – 4,0 IU/ml
AMH 0,5 – 30 IU/ml
Vyšetření dělohy a vejcovodů - hysterosalpingografie (HSG)
Toto vyšetření zjišťuje průchodnost či neprůchodnost vejcovodů a zobrazuje tvar dutiny děložní. Vyšetření je možno provádět moderně pod ultrazvukovou kontrolou (sono HSG) nebo pod kontrolou rentgenem (RTG HSG). V současnosti preferujeme sono HSG z důvodů nebolestivosti vyšetření, nezatěžujeme pacientky RTG zářením a metoda je široce dostupná. HSG vyšetření je schopno zobrazit tvar děložní dutiny a průchodnost vejcovodů (tzn., že vidíme, zda kontrastní látka proniká vejcovody do dutiny břišní).
Chirurgie na reprodukčním traktu – hysteroskopie a laparoskopie
Tato vyšetření umožňují přímý pohled do dutiny břišní a děložní.
Chirurgické metody v léčbě a diagnostice sterility zahrnují přímý pohled do dutiny děložní - hysteroskopii a pohled do dutiny břišní na dělohu, vaječníky a vejcovody - laparoskopii.
Hysteroskopie
Používá se k odhalení a léčbě problémů uvnitř dělohy (polypy, myomy, adheze, septa).
Laparoskopie
Užívá se v diagnostice a léčbě endometriózy a rovněž ke zjištění průchodnosti vejcovodů. Rovněž diagnostika pozánětlivých stavů a pooperačních srůstů (adhezí) po předchozích operacích se provádí laparoskopicky.
Obě metody, laparoskopii a hysteroskopii, lze s úspěchem kombinovat při jedné anestezii (= uspání).
Genetické vyšetření ženské neplodnosti
Toto vyšetření je vhodné při opakovaných spontánních potratech či opakovaných neúspěšných IVF cyklech.
Abnormality chromozomů:
Stanovení karyotypu (počtu chromozomů) se provádí u žen po opakovaných spontánních potratech nebo v případě opakovaných neúspěchů léčby metodou IVF. Rovněž u párů, kde se embrya nevyvíjejí standardně je vhodné toto vyšetření provést.
Imunologické vyšetření
Toto specializované vyšetření by měla absolvovat pacientka s opakovanými neúspěchy léčby metodou IUI a IVF.
Imunologické vyšetření nepatří mezi základní vyšetření plodnosti ženy. Toto specializované vyšetření by měla absolvovat pacientka s opakovanými neúspěchy léčby metodou IUI, kdy je u partnera opakovaně vyšetření spermiogramu zcela normální. Rovněž pacientky, u kterých byl opakovaně v programu IVF proveden embryotransfer velmi kvalitních embryí a kde je léčba, přes velmi dobré podmínky, stále neúspěšná mohou profitovat z imunologického vyšetření. Vyšetřují se protilátky proti spermiím, proti trofoblastu (placentě) a proti obalu embrya (zona pellucida). Moderní laboratoře stanoví i problémy v buněčné imunitě a navrhnou následnou léčbu.