GYNEKOLOGIE

Na klinice REPROFIT zajišťujeme komplexní gynekologickou a prenatální péči. Samozřejmostí je vstřícný, osobní a profesionální přístup.

Konizace čípku děložního

Konizace je malý operační výkon, kterým odstraníme postiženou tkáň z děložního čípku. Nejčastěji z důvodů výskytu prekancerózy (tj. přednádorového stavu).

Konizace čípku je relativně malý gynekologický zákrok, kterého se určitě nemusíte bát, pokud je dělán za přesně daných podmínek a pokud je jeho provedení opravdu nutné.

Velmi často díky neznalosti nebo nedostatečným zkušenostem jsou tyto zákroky dělány buď zbytečně radikálně (odebíráno velké množství tkáně děložního hrdla a tím i výraznější poškození čípku) nebo jsou často provedeny i u nálezů, které se mohou dle dnešních doporučení bez problémů sledovat (zvláště u žen, které nerodily nebo ještě těhotenství plánují). Za posledních 20 let se v tomto ohledu spousta věcí zcela zásadně změnila (diagnostika, test na HPV viry, technika konizace, indikace operací, důraz na expertní vyšetření čípku děložního atd.), a proto by lékař, který výkon doporučuje, měl dle těchto zásad vždy postupovat.

Také ve spoustě nemocnic dodržovaná praxe několikadenní hospitalizace po tomto zákroku je z dnešního pohledu zcela zbytečná. 99 % výkonů lze provádět v režimu jednodenní chirurgie (tj. s propuštěním za cca 2 hodiny pokud je děláno v narkóze, v případě operace v lokálním znecitlivění pak s odchodem za 10 minut po výkonu).

Technika provedení konizace

Při volbě techniky konizace (viz obrázek nahoře) je velmi důležité a zcela zásadní, zda jsou změny na čípku povrchové (jsou viditelné při kolposkopickém vyšetření) nebo zda se schovávají dovnitř do hrdla (tzv. zanořená transformační zona). Také se v rozvaze postupu bere, zda pacientka ještě plánuje těhotenství. Často totiž stačí, aby byl zákrok minimální (tj. velmi šetrný a čípek poškodil co nejméně) a není naprosto potřeba nešetrná destrukce děložního hrdla (zvlášť do hloubky čípku)! 

Výkon na klinice Reprofit:

Provádí se jako jednodenní chirurgie. Trvá v krátké celkové anestezii (bez intubace) cca 5-10 minut. Alternativou celkové anestezie je pouze lokální umrtvení (analgezii) opichem. Příjem na kliniku je ve zvolený den a propuštění pak za cca 2 hodiny po zákroku. U výkonů v lokální analgezii odcházíte cca za 10 minut po výkonu.

Jaká jsou opatření po konizaci

Po zákroku žena odchází sama, dle typu anestezie za 10 minut až 2 hodiny, v případě, že je bez potíží. Pacientkám doporučujeme doprovod a v žádném případě v den zákroku není vhodné řídit motorové vozidlo. Je možno pociťovat mírné bolesti v podbřišku. Průvodním jevem při hojení hrdla je většinou mírné špinění (typicky 10-14 dnů) a často i mírný výtok. Dále cca měsíc od zákroku je nutné se vyvarovat pohlavnímu styku a sportovní aktivitě. Používání menstruačních tampónů není vhodné.

Dále je vhodné na podporu epitelizace a hojení zavádět vaginální čípky s kyselinou hyaluronovou - možno zakoupit v lékárně bez předpisu (doporučujeme začít užívat cca 14 dnů po konusu obden na noc 1 vaginální tabletu).

Jak se můžete objednat na vyšetření nebo na konizaci u nás?

V případě, že se chcete objednat na vyšetření nebo konzultaci, kontaktujte naše oddělení gynekologie. Výkony jsou hrazeny pojišťovnou.

 

ZNAJÍ NÁS V 90 ZEMÍCH SVĚTA

Klinika REPROFIT patří v oboru reprodukční medicíny k evropské špičce. Vždy klademe důraz na poskytovanou péči a především váš komfort. Nejlepším hodnocením naší práce jsou proto vzkazy od spokojených rodičů z celého světa.

Běžně komunikujeme v 8 jazycích. Provedeme vás celým léčebným cyklem. Vyřídíme s vámi potřebnou administrativu. Pokud budete chtít, doporučíme ubytování. Vždy vám budeme nablízku a nápomocni.